پلاسکوهاي همدان!

  • ارسلان باسلی زاده
  • سه شنبه, 12 بهمن 1395 ساعت 16:58

گزارش جوان همدان از وضعيت شرايط ايمني مراکز تجاري در سطح شهر همدان

جوان همدان:ارسلان باسلی زاده/در تمام کشورهاي دنيا چه توسعه‌يافته و چه جهان‌سومي زمين نشست مي‌کند، ساختمان ريزش مي‌کند، قطار دچار حادثه مي‌شود، هواپيما سقوط مي‌کند، ساختمان آتش مي‌گيرد و تعدادي جانشان را از دست مي‌دهند.
در حادثه اخير پلاسکو و در شرايطي که بايد به آتش‌نشاناني که همکارانشان را ازدست‌داده‌اند و در غمي سنگين فرورفته‌اند روحيه بدهيم و سعي کنيم با آواربرداري هرچه سريع‌تر به انتظار خانواده‌هاي آنان پايان دهيم، افرادي بااطلاع و يا بي‌اطلاع به شرايط دامن مي‌زنند و موقعيت را سخت‌تر و نفس‌گير‌تر مي‌کنند.
در هنگام فروريختن ساختمان پلاسکو تجمع مردم به‌قدري زياد بود که درروند امدادرساني اختلال ايجاد شد، مردم با اشتياق به تماشاي فروريختن ساختمان ايستاده بودند و با آتش و آوار عکس سلفي مي‌گرفتند و هشدارهاي ارگان‌هاي مختلف مبني بر تخليه محيط اطراف را ناديده مي‌گرفتند، هشدار به خواهش رسيد و باز هم بي‌فايده بود، در بامداد روز حادثه مردم همچنان در اطراف محل حادثه حضور داشتند و هنگامي‌که دوربين رسانه‌ها براي تهيه گزارش مي‌آمدند با لبخند و شادي سعي مي‌کردند در قاب تلويزيون ديده شوند.
عده‌اي ديگر نيز به همين ترتيب با تهيه عکس و فيلم تلاش مي‌کردند براي رسانه‌هايي که از مردم درخواست مي‌کنند با تهيه عکس و فيلم از وقايع روز، خبرنگار افتخاري آن‌ها باشند عکسي تهيه کنند و نه‌تنها در کار خبرنگاران اختلال ايجاد مي‌کنند بلکه در امدادرساني نيز اختلال ايجاد مي‌کنند تا ذوق تهيه يک عکس آن‌ها جان آتش‌نشاني را بگيرد و نفس انساني را به شماره بي اندازد.
عده‌اي ديگر نيز با شايعه‌پراکني از آمار مفقودين و جان‌باختگان نمک بر زخم خانواده‌هاي چشم‌انتظار آتش‌نشانان ايثارگر مي‌ريزند وعده‌اي ديگر نيز تلاش مي‌کنند آتش‌سوزي، ريزش ساختمان و ساختمان‌هاي فرسوده را مختص ايران بدانند و با انتشار شايعات و فکر بيمار خود در فضاي مجازي شرايط را متشنج کنند. واقعيت امر اين است که در تمام دنيا ساختمان فرسوده وجود دارد، آتش‌سوزي رخ مي‌دهد و ساختمان ريزش مي‌کند.
علاوه بر تمام ايمني‌هاي لازم هنگام ساخت‌وساز، هنگام رخ دادن حادثه همدلي و آرام نگه‌داشتن محيط،‌ همکاري همه‌جانبه ارگان‌ها و مردم با يکديگر، عدم تجمع، گذشت کردن از عکس سلفي و خبرنگار لحظه‌اي بودن و عدم شايعه‌پراکني مي‌تواند از خسارات بيشتر جلوگيري کند و جان عده‌اي را که قرباني خوش‌گذراني عده‌اي ديگر مي‌شوند را نجات دهد.
حادثه پلاسکو به همه يادآور شد، هر ارگاني بايد سهم خود را در فرهنگ‌سازي ايفا کند،‌ به کودکان و فرزندان ما آموزش دهند در بحران چه رفتاري داشته باشند و سلفي گرفتن در حادثه‌اي که انسان‌هاي فداکار به امداد نياز دارند نه‌تنها در فرهنگ ايراني‌ها نيست بلکه در وجدان انساني آن‌ها هم‌جايي ندارد.
قطعاً خانواده، آموزش‌وپرورش و صداوسيما مي‌تواند با فرهنگ‌سازي به‌موقع خود از بروز رفتارهاي نادرست جلوگيري کند، همان‌طور که در ديگر کشورها وقتي حادثه‌اي رخ مي‌دهد مردم به امدادگران تلاش مي‌کنند تا جان انساني گرچه يک نفر حفظ شود.  مانند کساني که بعد از حادثه پلاسکو براي اهداي خون به مصدومين مراجعه کردند.
اما از همه اين حرف‌ها گذاشته تلنگري که به مسئولان با اين حادثه زده شد اميد اين را مي‌دهد که واقعاً بيشتر به اين موضوع فکر کنند که براي جلوگيري از چنين فجايعي چه بايد کرد!
شهر همدان متأسفانه در چند سال اخير با توسعه روند بلندمرتبه‌سازي روبه‌رو شده است.
حالا براي چند لحظه تصور کنيد برج آريان در خيابان بوعلي که اصلي‌ترين خيابان شهر محسوب مي‌شود به هر دليل ريزش کند. چه اتفاقي رخ مي‌دهد؟ چقدر مي‌تواند خسارت وارد کند؟ حتي اگر هيچ‌کس هم داخل اين برج نباشد و اتفاق پلاسکو اين بار براي برج آريان رخ دهد چه مي‌شود؟
البته در قانون براي حد ارتفاع ساختمان‌هاي بلندمرتبه مصداق تعيين‌شده است و طبق قوانين موجود که مصوب شوراي عالي معماري و شهرسازي کشور است در عرض معبري مثل خيابان بوعلي با آن حجم از تردد نبايد ساختماني که لااقل 40 متر ارتفاع دارد اجازه ساخت داد!
اما متأسفانه در دوره‌هاي قبلي شهرداري اين اجازه صادرشده و البته درازاي اين اجازه هم جريمه‌اي دريافت شده که صرفاً صرف مشکلات هميشگي شهرداري‌ها شده است.
مثل اين نمونه در همدان کم نيست براي مثال پاساژهايي که اصلاً پارکينگ ندارند يا برج‌هايي که باعث ايجاد محصوريت در فضا شده‌اند هم از همين دست هستند.
اگر از وجوه مربوط به شهرسازي و معماري اين ساختمان‌ها و مراکز تجاري بگذريم به‌شدت با مشکل تأمين امنيت اين فضاها مواجه هستيم که به‌هرحال دير يا زود گريبانمان را خواهد گرفت. ممکن است حالا که اين ساختمان‌ها ساخته‌شده مشکلي را ايجاد نکنند ولي هرچقدر بر عمر اين سازه‌ها افزوده شود خطرات امنيتي بيشتري شهرمان را تهديد مي‌کند.
از طرف ديگر همدان شهري است که بازارهاي قديمي بسياري را در خود جاي‌داده است و طبيعي است اين سؤال براي هر کس پيش بيايد که اين بافت‌هاي قديمي با معابري باريک و تودرتو که در بسياري از موارد حتي با مشکل عدم امکان حضور خودرو هم مواجه است، چه بايد کرد؟ در صورت بروز يک اتفاق ناگوار مثل آتش‌سوزي امدادرساني به بازاري بااين‌همه شرايط ويژه چطور خواهد بود؟
مديرعامل سازمان آتش‌نشاني همدان سوم بهمن‌ماه در گفت‌و‌گويي اظهار کرده بود امسال 160 مرکز دولتي، شهرداري‌ها، هتل‌ها، بيمارستان‌هاي با ريسک بالا مورد بازديد قرار گرفت که نزديک به 95 درصد اين مراکز موارد ايمني و مقررات آتش‌نشاني را رعايت نکرده بودند و در ساختمان‌هاي جديدالاحداث نيز موارد قانوني ايمني رعايت نمي‌شود.
محمدرضا بياناتي پانزدهم دي‌ماه سال جاري نيز در جلسه کميسيون خدمات شهري شوراي اسلامي شهر با اشاره به بازديد همه ساختمان‌هاي اداري و گوشزد موارد ايمني، اظهار کرد: ساختمان‌هاي شهرداري باوجود مشکلات بسيار در بحث ايمني بايد درصدد رفع و اصلاح اين موارد باشند.
مديرعامل سازمان آتش‌نشاني و خدمات ايمني همدان مراجعه متقاضيان براي دريافت کاربري تجاري به آتش‌نشاني را درگذشته عنوان کرده بود که متأسفانه امروز اين گلوگاه را برداشته‌اند و آتش‌نشاني با مشکلاتي مواجه شده است.
بافت‌هاي تجاري همدان نيز داراي مشکلاتي است که بياناتي اکثر کاربري‎هاي تجاري را ناايمن و بيشتر حوادث را در اين نوع کاربري دانسته و باوجود ارائه نامه براي استانداردسازي تجهيزات آتش‌نشاني ساختمان‌ها، در حال حاضر تجهيزات مناسبي در ساختمان‌ها نصب نمي‌شود.
عدم وجود استاندارد ايستگاهي در همدان و وضعيت نابهنجار ايستگاه مرکزي باوجود فرماندهي عمليات و شرکت در عمليات درون‌شهري و برون‌شهري و حتي خارج استاني ازجمله مسائل مطرح‌شده توسط مديرعامل سازمان آتش‌نشاني بوده که نياز به ايجاد يک ايستگاه موقت در مرکز شهر عنوان شد چراکه ايستگاه‌هاي موجود نيازهاي بافت مرکزي شهر را پاسخگو نيست و نياز به دو ايستگاه استاندارد در همدان است.
از يک‌سوي ديگر هم رئيس اتاق اصناف استان همدان نيز پس از وقوع حادثه پلاسکو از ارسال نامه به مراکز خريد، راسته‌بازار و مجتمع‌هاي خودرويي به‌منظور ايمن‌سازي اين مراکز پس از وقوع حادثه پلاسکو و برگزاري جلسه‌اي به‌منظور اتمام‌حجت با واحد‌هاي صنفي در خصوص ايمن‌سازي طي هفته جاري خبر داد.
حميدرضا فرسايي با اشاره به مکاتبه و برگزاري جلسات متعدد با روسا و نمايندگان هيأت امناي مراکز خريد در خصوص ايمني بازار اظهار داشته بارها از سوي نهادهاي متولي همچون بخش خدمات، برق، گاز و بهداشت گروه‌هاي مشترک بررسي وضعيت بازار شده و  سال گذشته واحدهايي در بازار همدان به خاطر عدم رعايت استانداردهاي ايمني پلمب شدند.
توجه به ايمني مراکز خريد از ديگر مسائل مهم است که فرسايي در اين خصوص نيز اظهار کرده بود در برخورد با مراکز خريد اتاق اصناف ابزار قانوني ندارد و وظيفه اتاق اصناف رسيدگي به واحد خاص صنفي و نه مراکز خريد است، برخورد با اين مراکز نياز به‌حکم دادستاني دارد که بايد نهادهاي حکومتي و دولتي اين امر را پيگيري کنند.
پاساژ قدس متعلق به شهرداري يکي از مراکز خريد ناايمن است که اصول ايمني در آن رعايت نشده و با توجه به اينکه در مرکز شهر و بافت تاريخي شهر واقع‌شده است نياز به توجه بيشتر مسئولان امر براي ايمن‌سازي اين مرکز و محدوده ميدان امام (ره) است.
حادثه آتش‌سوزي و فروريختن ساختمان نوستالژيک پلاسکو، وارد هفتمين روز خود شد که نشان از عمق فاجعه دارد اما آيا گذشت زمان بار ديگر همه اين اتفاقات را به فراموشي خواهد سپرد و يا اينکه همه مردم و مسئولان خواهند پذيرفت که حادثه پلاسکو خيلي دور نيست و در همين حوالي است.
همه اين موارد و صحبت‌هاي بسيار ديگري از سوي مسئولان نشان از آگاهي مسئولان از مشکلات پيش رو مي‌دهد از طرفي هم اتفاقاتي مثل حادثه پلاسکو مردم را به شرايط ايمني محل کار خود حساس‌تر مي‌کند اما چرا تابه‌حال اقدامي عملي براي حل اين مشکلات صورت نگرفته جاي سؤال دارد و اميدواريم با ديدن حادثه‌هاي دل‌خراشي مثل پلاسکو ديگر شاهد اين حوادث نباشيم.

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.