قاتل خاموش پنهان در زیر پوست زمستان

  • سه شنبه, 30 آذر 1395 ساعت 13:02
  • منتشرشده در اجتماعی

همه ساله با آغاز فصل سرما گاز منوکسیدکربن معروف به "قاتل خاموش" تعدادی از هموطنان در کشور از جمله مردم استان همدان را به کام مرگ می‌کشاند قاتلی که اگر به توصیه‌های ایمنی در نصب وسایل گرمایشی و گازسوز عمل شود دیگر امکان قدرت‌نمایی نخواهد داشت.


مرگ بی‌صدا، قاتل نامرئی، مرگ خاموش و قاتل خاموش از جمله واژه‌های تلخی است که عامل جان‌باختن بسیاری از افراد در فصل سرما و زمستان بر اثر نشت گاز مونواکسیدکربن از سیستم‌های گرمایشی می‌شود.

به گزارش جوان همدان به نقل از تسنیم، استفاده از وسایل گازسوز در فصل زمستان بیش از دیگر فصول به منظور تنظیم حرارت بدن احساس می‌شود اما گاهی افراد برای پاسخ به این نیاز بر اثر بی‌احتیاطی و سهل‌انگاری حادثه‌های غم‌انگیز را برای خود و دیگر اعضای خانواده رقم می‌زند.

بودند بسیاری از خانواده‌هایی که به امید فردایی طلایی، شب سر بر بالین گذاشتند اما به دلیل نفوذ مقداری ناچیز گاز منواکسیدکربن به خواب ابدی رفتند بر این اساس با رعایت اصول ایمنی می‌توان از بروز این حوادث جلوگیری کرد.

قاتل خاموش جان 5 همدانی را گرفت

براساس اعلام پزشکی قانونی آمار گازگرفتگی در استان همدان افزایش یافته است به طوری که در هشت ماهه امسال پنج نفر بر اثر گازگرفتگی جان باختند که از این تعداد یک نفر زن و مابقی مرد بودند که این تعداد در مدت مشابه سال گذشته سه نفر بوده است.

مدیرکل استاندارد استان همدان در گفت‌وگو با تسنیم با اشاره به ورود فصل سرما و برودت هوا بر لزوم رعایت استانداردها در خرید و نصب بخاری‌ تأکید کرد و اظهار داشت: اغلب مردم تصور می‌کنند گاز مونوکسیدکربن صرفا با سوختن ناقص ذغال ایجاد می‌شود در حالی که سوختن ناقص هر ماده سوختنی سبب تولید گاز مونوکسید کربن می‌شود که به دلیل ویژگی‌های بی‌رنگ و بی‌بو و بی‌طعم بودن لقب "قاتل نامرئی" به خود گرفته است.

نصب اصولی بخاری‌های استاندارد مانع گازگرفتگی

محمد مددی تصریح کرد: رعایت استانداردهای بخاری از ضروریاتی است که سبب حفظ ایمنی و جان افراد شده و از بروز حوادث تلخی از قبیل گازگرفتگی ممانعت خواهد کرد چرا که بخاری معیوب یا نصب و بهر‌ه‌برداری ناصحیح از آن سبب نقص در سوختن و تولید گازهای سمی‌و از جمله مونوکسیدکربن و گازکربنیک می‌شود.

وی بیان کرد: در خرید بخاری باید به وجود علامت استاندارد روی محصول توجه کرد و بخاری استاندارد را از نمایندگی‌های معتبر خریداری کرد و توسط کارشناسان اهل فن نصب شود.

مدیرکل استاندارد استان همدان با اشاره به وجود علائم جعلی استاندارد در بازار گفت: جهت حصول اطمینان از صحت نشان استاندارد محصول، چنانچه کد 10 رقمی‌زیر نشان استاندارد به سامانه پیامکی 10001517 پیامک شود صحت و سقم و یا جعلی بودن نشان مذکور به خریدار ابلاغ می‌شود.

وی با بیان اینکه سالانه افراد بسیاری بر اثر نشتی گاز و یا اتشار گازهای سمی‌از بخاری‌ها جان خود را از دست می‌دهند، عنوان کرد: بخاری‌های گازسوز و شومینه‌ها به دو نوع دودکش‌دار و بدون دودکش تقسیم می‌شوند که هر کدام برای مکان‌های خاصی طراحی شده‌اند و هنگام خرید و استفاده از آنها باید نکات ایمنی ویژه‌ای در نظر گرفته شود تا دچار مرگ خاموش نشویم.

مددی تأکید کرد: وسایل گازسوز دودکش‌دار هرگز نباید بدون اتصال به دودکش روشن شوند چرا که امکان نشر گازهای حاصل از احتراق از جمله مونوکسیدکربن و دیگر گازهای کشنده در اتاق بسیار زیاد است.

وی با اشاره به این امر که بخاری گازسوز دودکش‌دار باید مجهز به سنسور حساس به کاهش اکسیژن ( ODS) باشد اظهار داشت: وجود این سنسور سبب می‌شود زمانی که اکسیژن اتاق به کمتر از 18 درصد رسید، بخاری به صورت خودکار خاموش شود.

مدیرکل استاندارد استان همدان توجه به باز بودن مسیر دودکش‌ها و وجود کلاهک در انتهای دودکش را از دیگر نکات ایمنی در استفاده از بخاری‌ها برشمرد و افزود: وجود سنسور حرارتی در بخاری با خاموش کردن بخاری در هنگام انسداد دودکش و بازگشت گازهای احتراق به داخل اتاق سبب حفظ ایمنی و سلامت افراد می‌شود.

مسمویت 55 نفر از مردم استان همدان با گاز CO

رئیس مرکز مدیریت حوادث و فوریت‌های پزشکی همدان در گفت‌وگو با تسنیم درباره مسمومیت با گاز منوکسیدکربن اظهار داشت: منواکسید کربن گازی است که در اثر سوختن ناقص سوخت‌های فسیلی مانند نفت، گاز (شهری)، بنزین، گازوئیل و ذغال چوب حاصل می‌شود و چون گازی بی‌رنگ، بی‌بو، بی‌مزه و غیر محرک است مسمومیت با آن به سادگی رخ می‌دهد.

حبیب معصومی افزود: منواکسیدکربن اکسیژن‌رسانی به بافت‌های بدن از جمله مغز را کاهش می‌دهد و سبب بروز مسمومیت شده و سیستم عصبی دچار اختلال می‌شود و قدرت هر گونه اقدامی از فرد مسموم سلب می‌شود.

وی بیان کرد: در چنین مواردی اورژانس  115از جمله گروه‌های امدادرسان در حوادث است که بر بالین این بیماران در لحظات اولیه حاضر شده و حسب وظیفه خدمات پیش بیمارستانی را ارائه می‌دهد.

رئیس مرکز مدیریت حوادث و فوریت‌های پزشکی همدان با اشاره به آمار حوادث ثبت شده مربوط به مسمومیت و فوتی‌های ناشی از گاز منواکسید کربن در استان عنوان کرد: در هشت ماهه امسال 55 نفر در استان همدان دچار مسمومیت شدند و گازگرفتگی و استشمام گاز نیز سبب فوت یک نفر شده است.

وی با بیان اینکه از ابتدای آذر ماه نیز گازگرفتگی 10 نفر مسموم و سه نفر فوتی بر جای گذاشته است، گفت: سال گذشته 169 نفر دچار مسمومیت و یک نفر شده است.

معصومی با اشاره به مسمومیت‌های گاز مونواکسیدکربن به تفکیک شهرستانی تصریح کرد: از مجموع مسمومیت‌ها بر اثر گازگرفتگی در امسال 20 نفر مربوط به شهرستان همدان، 18 نفر شهرستان ملایر، 10 نفر شهرستان رزن، کبودراهنگ چهار نفر و نهاوند سه نفر بوده است و همچنین در شهرستان رزن نیز یک نفر بر اثر گازگرفتگی جان خود را از دست داده است.

وی اضافه کرد: در سال‌های گذشته تعداد مسموم شدگان و فوتی‌های ناشی از گازگرفتگی در استان همدان قابل توجه بوده است به طوری که در سال 86 استنشاق گاز CO سبب مسمومیت 98 نفر و فوت 23 نفر شده است که با اطلاع‌رسانی و افزایش سطح آگاهی مردم این آمار در سال‌های متمادی با فراز و نشیب‌های بسیاری روبه رو بوده است.

علائم مسمومیت با گاز منواکسید کربن

کارشناس مرکز مدیریت حوادث و فوریت‌های پزشکی همدان با اشاره به علائم مسمومیت با گاز منواکسید کربن نیز اظهار داشت: متأسفانه بسیاری از علائم آن شبیه به علائم سرماخوردگی است و اکثر افراد فکر می‌کنند به دلیل سردی هوا دچار سرماخوردگی شده‌اند و سعی در خوابیدن می‌کنند.

مجتبی دانشگری با بیان اینکه ابتلای تمام افراد خانواده به علایمی شبیه به آنفلوآنزا، بروز مسمومیت در افراد را نشان می‌دهد، افزود: سردرد، ضعف جسمانی، سرگیجه و بی‌قراری، تهوع و استفراغ، خمیازه کشیدن بیش از حد، کاهش دید از علایم عمومی مسمومیت‌ها هستند.

وی بیان کرد: حالت خواب آلودگی شدید، کسلی، خستگی و کاهش قدرت عضلانی از جمله علایم اولیه مسمومیت در افراد به شمار می‌روند و چنانچه افراد در این مرحله متوجه چنین علایمی شدند با خارج شدن از فضای آلوده می‌توانند از پیشرفت مسمومیت پیشگیری کنند.

کارشناس مرکز مدیریت حوادث و فوریت‌های پزشکی همدان همچنین عنوان کرد: کبودی دست، دور لب‌ها و نوک انگشتان از علایم پایانی مسمومیت با گاز CO به شمار می‌روند که در نهایت فرد دچار تنگی نفس شده و فوت می‌کند.

وی تصریح کرد: تمامی افراد در معرض خطر قرار دارند ولی کودکان، زنان باردار و سالمندان جزو گروه آسیب‌پذیر و در معرض خطر بیشتری با منواکسید کربن هستند و علایم مسمومیت در آنها سریع و با شدت بیشتری ایجاد می‌شود.

دانشگری با اشاره به ضرورت پیشگیری از مسمومیت با گاز مونواکسید کربن گفت: استفاده از وسایل گرمایشی استاندارد در پیشگیری از این مسمومیت از اهمیت بالایی برخوردار است و بخاری‌های بدون دودکش به هیچ عنوان از تولید گاز CO جلوگیری نمی‌کند.

وی افزود: کنترل و انسداد منافذ مسیر دودکش قبل از راه‌اندازی بخاری بهترین راه پیشگیری از بروز حوادث مسمومیت به شمار می‌رود.

کارشناس مرکز مدیریت حوادث و فوریت‌های پزشکی همدان، دقت و توجه به داغ بودن دودکش را نیز بهترین آزمایش سلامت دودکش دانست و گفت: اگر لوله دودکش بخاری شما سرد است دلیل آن خارج نشدن محصولات احتراق و گازهای سمی از دودکش است در این صورت باید ضمن رفع نقص، به طور موقت با بازکردن قسمتی از در یا پنجره تهویه در محیط ایجاد کرد.

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.