گفت‌وگو با آیت‌الله موسوی اصفهانی منتخب مردم همدان در مجلس خبرگان

  • پنج شنبه, 27 اسفند 1394 ساعت 10:31
  • منتشرشده در سیاسی

از مسئولان ناامیدِ ناامیدِ ناامیدم!
/گفت‌وگو با آیت‌الله موسوی همیشه شیرین و جذاب بوده است. این سومین بار بود که به دیدار ایشان می‌رفتیم. در همان اتاق ساده و بی‌تکلف، در حوزه علمیه حضرت آیت الله آخوند. نه‌تنها ساده و بی‌تکلف که شاید می‌توان گفت خلاف انتظار و تصور. دریغ از یک میز و صندلی ساده! ایشان پشت میز کوچکی، بر زمین نشسته و ما را به دیدار پذیرفته بود. این گفت و گو بعد از انتخابات هفتم اسفندماه برگزار شد. آیت‌الله موسوی اصفهانی در این انتخابات، نفر اول مجلس خبرگان رهبری از حوزه استان همدان شدند. در ابتدای گفت‌وگو، آیت الله از انتخابات گفت.

حوزه علمیه همدان، محل پرورش علمای بزرگ
اول لازم می‌دانم از همه‌کسانی که در روز بیست و دوم بهمن که انصافاً بعد از سی‌وهفت سال بسیار پرشکوه و عالی برگزار شد و همچنین حماسه دوم که شرکت در انتخابات مجلس شورای اسلامی و مجلس خبرگان رهبری حماسه آفریدند تشکر و قدردانی کنم. همان‌طور که رهبر عزیز حضرت آیت‌الله امام خامنه‌ای حفظه الله تشکر کردند بنده هم لازم می‌دانم به‌عنوان خدمتگزار مردم در حوزه علمیه تشکر کنم، به‌ویژه از برادران و خواهران همدانی که الحمدالله در هر دو مجلس به انتخاب اکثریت اصولگراها رأی دادند، کسانی که بیشتر به انقلاب و مبانی آن معتقد هستند، البته همه معتقدند اما بعضی مواضعشان به مقام معظم رهبری نزدیک‌تر است.

قبل از اینکه ما به حوزه علمیه وارد شویم بزرگانی همچون آیت الله آخوند در این حوزه حاضر بودند، قبل از ایشان ملاحسینقلی همدانیو بعد از ایشان آیت‌الله مدنی، آیت‌الله رحمانی و علمای بزرگ دیگر. به‌خصوص در زمان طاغوت این عزیزان، حوزه علمیه همدان را با چنگ و دندان نگه داشتند. الحمدالله شاهد پرورش بزرگانی همچون مرجع عالی‌قدر آیت‌الله نوری همدانی، آیت‌الله صابری، آیت‌الله عندلیب زاده، آیت‌الله حمیدی و سایر بزرگان از حوزه علمیه همدان هستیم.
مرحوم آیت الله موسوی همدانی که حوزه زنگنه را تجدید بنا کردند، درصدد بودند مدیری را برای حوزه انتخاب کنند که علاوه بر پایه‌یک تا شش، پایه‌های هفت‌تا ده را نیز برای تحصیل طلبه‌های فراهم کند. همان‌طور که مستحضرید حوزه دارای چهار سطح است، سطح یک که عمومی است 6 پایه دارد. سطح دو و سه که تقریباً دروس تخصصی حوزه است تا سطح چهار که معادل دکترا می‌باشد، در همدان نبود، که به لطف خداوند علاوه بر سطوح دو و سه در همدان و ملایر، از امسال سطح چهار هم که چهار سال است، در همدان به‌طور رسمی توسط آیت‌الله محمدی قائینی برگزار می‌شود. بنده لازم می‌دانم از همه عزیزانی که برای این امر مساعدت کردند، به‌خصوص شورای عالی قم تشکر کنم.

آیا در حوزه‌های همدان موانعی برای رسیدن به جایگاه مطلوب وجود دارد؟ راه‌حل آن چیست؟

یکی از مشکلات حوزه همدان کمبود فضای آموزشی است. همان‌طور که عرض کردم در دو حوزه ملایر و همدان حداقل طلبه‌ها 10 سال می‌توانند تحصیل کنند؛ چهار سال بعد از سطح یک.
در استان نزدیک به 240 نفر فارغ‌التحصیل داریم که از این 240 نفر درمجموع فقط 80 طلبه در همدان و ملایر و برای سطوح عالی پذیرش می‌شود و بقیه طلبه‌ها یا به قم مهاجرت می‌کنند و یا ترک تحصیل می‌کنند. اگر ظرفیت پذیرش طلبه‌ها بیشتر شود خدمت شایانی به جامعه استان می‌شود و تحول مثبتی را به ارمغان خواهد داشت. الحمدالله اساتید همدانی‌ای هم که بتوان از ظرفیت علمی آن‌ها استفاده کرد حاضر هستند. در حال حاضر حدود 350 طلبه بعد از پایه‌ریزی این سطوح عالی در همدان مشغول درس هستند که اگر این فضا فراهم نمی‌شد، یا به قم می‌رفتند و یا ترک تحصیل می‌کردند. قطعاً با ورود این بزرگواران به جامعه، خیلی از مسائل سیاسی، فرهنگی و ... حل می‌شود، اما در حال حاضر از مهم‌ترین مشکل ما که به مسئولین هم گفته‌شده و هنوز به نتیجه نهایی نرسیده، همین کمبود فضای آموزشی برای سطح عالی است.

حال و هوای طلبه‌های همدانی را چگونه ارزیابی می‌کنید؟

در مورد مسائل اخلاقی و معنوی طلبه‌ها باید گفت که این امر باید در رأس امور باشد، همان‌طور که قرآن به این مسئله اشاره می‌فرماید، تزکیه باید مقدم بر تعلیم باشد. ما هم به‌اندازه توان خودمان تلاش‌هایی داریم، همان‌طور که حوزه‌ها این اقدامات را انجام می‌دهند، بنده معتقدم باید در دانشگاه‌ها هم به‌صورت مداوم برای ارتقای سطح اخلاقی و معنوی دانشجویان درس اخلاق برگزار شود، البته این تنها راه نیست اما یکی از راه‌ها است. الحمدالله در حوزه هر هفته درس اخلاقی برقرار هست که از اساتید قم و همدان در این جلسات استفاده می‌شود.

نظرتان در مورد فضای فرهنگی شهر را بفرمایید. شما عرصه فرهنگ را چطور می بینید؟
استان و شهر همدان در مقایسه با دیگر استان‌ها با مشکلات فرهنگی دست‌وپنجه نرم می‌کند اما یکی از مشکلاتی که سبب بروز خیلی از بدی‌ها و انحطاطات اخلاقی می‌شود و در اسلام هم برایش برنامه‌ریزی‌شده است، از آن انذار کردند و هشدار دادند، همان مسئله بدحجابی است. این واقعیت را عرض کنم که مردم ولایت مدار همدان در حماسه‌های انتخابات، بیست و دوم بهمن، تشییع سردار شهید همدانی که آقا از این حضور کم‌نظیر و پرشکوه تقدیر کردند خوش درخشیدند، اما مسئولین فرهنگی، ما حوزویان و دیگر افراد مؤثر باید در این زمینه تلاش کنیم تا مردم در عمل به دستورات ارزشی، مکتبی و دینی موفق باشند و بتوانیم این مسئله بدحجابی را حل کنیم. این معضل محدود به این چهارتار مو که از خانمی مشخص است نمی‌شود و این ظاهر کار است. بدحجابی یکی از عوامل مؤثر بر طلاق، فروپاشی خانواده‌ها و منشأ بسیاری از مفاسد است.

به فرموده خودتان مسئولین فرهنگی و افراد مؤثر باید ورود پیدا کنند تا این مشکل فرهنگی حل شود. چه راهکار عملی را پیشنهاد می‌کنید؟

عمل نمی‌کنند آقا، بیخود شما خودتان را خسته نکنید، در استانداری جلسه‌ای بود دفتر امام‌جمعه بود، نهاد امربه‌معروف و نهی از منکر بود، راهکار عملی مطرح شد، اما من از مسئولین نا‌امیدِ نا‌امیدِ نا‌امیدم. خدمت شما نمونه‌ای عرض کنم، در همین جلسه که استاندار، فرماندار، امام‌جمعه، مسئولین امربه‌معروف و نهی از منکر، فرمانده سپاه و همه مسئولین بودند این مشکل مطرح شد و بنده به‌عنوان راه‌کار عملی عرض کردم، شما به مدت یک ماه این طرح را عملی کنید تا ببینیم بعد از یک ماه به چه نتیجه‌ای می‌رسیم. بنده عرض کردم شما حضور باحجاب و بدون آرایش زنان را در ادارات الزامی کنید و با سرکشی، هرکدام از مدیران که مجموعه ذی‌ربط آن از این مسئله تخلف کرد را توبیخ و در صورت تکرار برکنار کنید؛ اما نمی‌کنند آقا، نمی‌خواهند بشود. هرکسی به بهانه‌ای قبول نکرد. بعضی هم می‌گفتند این امربه‌معروف و نهی از منکر یک مسئله ارشادی است نه اجباری، شما تلاش کنید بافرهنگ‌سازی حجاب را درست کنید نه زور. اما ما این را قبول نداریم چون خلاف اسلام است. برای فرهنگ‌سازی و امربه‌معروف و نهی از منکر باید اجرا و اقدام هم باشد. چطور برای فرهنگ‌سازی قوانین راهنمایی و رانندگی همراه با تذکر، اجرا و جریمه صورت می‌گیرد و بعد مدتی آن قوانین در بین مردم جا می‌افتد، اجبار اشکالی ندارد اما اینجا اشکال دارد؟! وگرنه اگر کتاب‌ها چاپ بشود، در تلویزیون ساعت‌ها گفته شود ولی اجرایی نباشد قوانین عملی نمی‌شود. مردم می‌دانند که آن اجرا به نفع خودشان است نه به ضررشان، امربه‌معروف و نهی از منکر هم باید همراه با اجرا باشد تا ثمر دهد.
نظرتان درباره وظایف منتخبین مردم و انتظارات مردم از آن‌ها چیست؟
جمله‌ای آیت‌الله مکارم هنگام رأی دادنشان فرمودند به این مضمون که مردم وظیفه خود را انجام دادند، الآن دیگر نوبت شما مسئولین و منتخبین است. الحمدالله با انتخاب مردم در مجموع استان، افراد خوبی برای مجلس شورای اسلامی انتخاب شدند. این انتخاب حاصل اطلاعات سالم و کامل رسیده به آنان بود. هر زمان که اطلاعات سالم و کامل به مردم برسد، هم مشارکت بالا می‌رود و هم با توجه به بصیرت بالای مردم، شخص خوبی انتخاب می‌شود. در هر حالت عمده دغدغه منتخبین ازجمله بنده، بین خود و خدا باید مشکلات مردم باشد، ولو اینکه وظایف خاصی هم تعیین‌شده باشد. اما باید در رفع مشکلات مردم و استان تلاش کرد. بنده در جلسه‌ای که همه منتخبین حضور داشتند گفتم که ما هرماه یک جلسه این‌چنینی داشته باشیم و با مطرح کردن مشکلات استان برای رفع اهم آن‌ها تلاش کنیم. خود تبلیغ مشکلات با نیت اصلاح در رفع مشکلات کمک می‌کند.

 

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.