سخنرانی مسئول نهاد رهبری در دانشگاه های آزاد استان همدان در جمع تشکل ها و هیئات مذهبی دانشجویی دانشگاه آزاد اسلامی استان همدان

  • سه شنبه, 20 بهمن 1394 ساعت 22:49
  • منتشرشده در فرهنگی

من فقط به یک جمله از مقام معظم رهبری در این بخش اشاره کنم از سخنرانی ایشان در جمع رؤسای دانشگاه ها که جمله ی معروفی شده و خیلی هم بر سر زبان ها افتاده « باید کار فرهنگی دانشگاه اینجوری باشد که افرادی تربیت کند مومن ، متخلق و انقلابی»

 

مشروح سخنرانی حجت الاسلام والمسلمین حمیدرضا طالقانی:

ضمن عرض خیرمقدم خدمت شما میهمانان عزیز و ارجمند ، نمایندگان محترم تشکل های دانشجویی و هیئات مذهبی از دانشگاه های آزاد استان، پیشاپیش ایام الله دهه فجر را تبریک و تهنیت عرض می کنم و همچنین سالروز ورود شکوهمند حضرت امام رضوان الله علیه و لازم میدانم که در همین ابتدای جلسه به پیشگاه شهدا مخصوصاً شهدای انقلاب ، شهدای دهه فجر سال 1357 و به پیشگاه حضرت امام رضوان الله علیه صلواتی را اهداء کنیم.
بنده عرائظ خودم را با تاکید بر فرمایشات مقام معظم رهبری در دو بخش بناست تقدیم می کنم:

بخش اول در خصوص فعالیت های دانشجوئی شما تشکل ها و هیئات مذهبی هست ، اگر شما عزیزان رصد کرده باشید سخنرانی های مقام معظم رهبری را در امسال در واقع بیشترین دیدار را در همین سال 94 حضرت آقا با جمع دانشگاهیان داشتند .
- هفدهم ماه مبارک همین سال 94 دیداری با جمع اساتید دانشگاه ها داشتند ،
- در بیست و چهارم همین ماه رمضان دیداری با جمع دانشجویی از دانشگاه های سراسر کشور داشتند
- و آخرین دیدار با جمع دانشگاهی بیست آبان همین امسال.

دوستان دانشجوی ما فرمایشات مقام معظم رهبری را دنبال کنند ، تعقیب کنند و در واقع کد برداری کنند از فرمایشات ایشان و این فرمایشات را سرلوحه فعالیت های فرهنگی خودشان قرار بدهند .
من فقط به یک جمله از مقام معظم رهبری در این بخش اشاره کنم از سخنرانی ایشان در جمع رؤسای دانشگاه ها که جمله ی معروفی شده و خیلی هم بر سر زبان ها افتاده « باید کار فرهنگی دانشگاه اینجوری باشد که افرادی تربیت کند مومن ، متخلق و انقلابی»
مقام معظم رهبری بر تعبیر انقلابی بسیار تاکید دارند و حتی بعد از انتخاب خودشان برای رهبری تاکید داشتند ایشان را با عنوان رهبر معظم انقلاب یاد بکنند ،
"کار فرهنگی چیزی است که اینها را تامین کنند یعنی محصول کار فرهنگی و خروجی کار فرهنگی در دانشگاه ها باید اینطوری باشه ، کار فرهنگی درست آن چیزی است که جوان ما را انقلابی بار بیاورد " باز هم تاکید بر عنوان انقلابی .

دوستان عزیز من ، مسئولین محترم دانشگاه جناب آقای دکتر جامه بزرگی ، جناب آقای دکتر تروهد ، جناب اقای دکتر طاهری ، جناب اقای دکتر حائری و بقیه عزیزان خوشبختانه فضای کار را باز گذاشتند ، شما دانشجویان عزیز از این فضای ایجاد شده نهایت استفاده را ببرند .

من باب الفرض اگر فضایی هم برای انجام کار فرهنگی برای تربیت نیروی انقلابی وجود نداشته باشد آیا از شما دانشجوها اسقاط تکلیف می کند ؟
مثلاً شما بگوید آقای طالقانی با ما همراه نیست و همه جا سنگ اندازی می کند ، آیا عدم همراهی بنده از شما تشکل های دانشجویی اسقاط تکلیف می کند ؟
خیر به قول ما طلبه ها از ذاتیات تشکل های دانشجویی روحیه مطالبه گری است شما باید مطالبه گرایانه مراجعه کنید به مسئولینتان و از آن ها بخواهید که فضا را برای شما ایجاد بکنند البته بسیار مؤدبانه ، محترمانه و قانونی در یک همچین فضایی بخواهید که فضای کار باز بشه و ایجاد بشه خوب این بخش اول عرائض بنده که عزیزان دانشجو بنا بر نظر مبارک مقام معظم رهبری هیچ گاه از شمای دانشجو تکلیف ساقط نمی شود .

اما بخش دوم عرائض بنده که مربوط به انتخابات هست و آقای دکتر جامه بزرگی هم فرمودند انتخاباتی را که در پیش رو داریم دو انتخابات بسیار بسیار مهم ، انتخابات خبرگاه رهبری و انتخابات مجلس شورای اسلامی .

ما دانشگاهیان در این انتخابات چه نقشی میتوانیم داشته باشیم و چه کاری میتوانیم انجام بدهیم ؟

باز بنده با تاکید به بیانات مقام معظم رهبری عرض می کنم ؛ اولین وظیفه ما در عرصه انتخابات اینکه شور و هیجان انتخاباتی ایجاد بکنیم . حضرت اقا در نوزدهم دی در دیدار با مردم قم فرمودند "همه در انتخابات شرکت کنند حتی کسانی که نظام را قبول ندارند برای حفظ کشور و برای اعتبار کشور بیایید"

در انتخابات ، ممکن است کسی بنده را قبول نداشته باشد عیبی ندارد اما انتخابات مال رهبری نیست بلکه مال نظام جمهوری اسلامی است "

خواهش بنده به عنوان یک خدمتگذار در این دانشگاه اینکه شما تشکل های دانشجویی در عرصه انتخابات برای ایجاد شور و هیجان انتخابات ورود پیدا بکنید حالا در قالب کرسی آزاد اندیشی ، در قالب مناظرات طرفینی بین کاندیدها یا نه چند طرفی ، تریبون آزاد و برنامه هایی از این دست، که ما هم ان شور انتخاباتی را حداقل در کانون دانشگاه و دانشگاهیان داشته باشیم ،

اما وظیفه دومی که ما داریم به عنوان یک هیئت علمی به عنوان یک مسئول در دانشگاه به عنوان یک عضو تشکل دانشجویی روشنگری در عرصه انتخابات است;
روشنگری نسبت به دو مساله؛
1- روشنگری کنیم همه مردم در برابر قانون مساوی اند و همه مردم باید قانون را تمکین بکنند و خیلی جالبه مقام معظم رهبری تاکید فراوانی برحق الناس دارند ، حق الناس در فرمایشات حضرت آقا برابر است با اعمال مٌر قانون یعنی با اعمال مٌر قانون می توان حق الناس را رعایت کرد . فرازی از فرمایشات مقام معظم رهبری :
"از جمله عرسه های رعایت حق مردم در انتخابات این است که اگر کسی صلاحیت داشت او را رد نکنیم و به او میدان بدهیم و برعکس اگر کسی چه در انتخابات خبرگاه و چه در مجلس شورای اسلامی صلاحیت قانونی نداشت با اغماض او را وارد عرصه نکنیم که بی توجهی به این دو نکته ضد حق الناس است"
حضرت آقا می فرمایند" وقتی مراکز قانونی نتایج انتخابات را اعلام و تایید کردند مخالفت با این نتایج ضد حق الناس است"
و اولین نکته ما باید روشنگری بکنیم این است که همه و همه چه در تایید صلاحیت ها و چه رد صلاحیت ها و چه در پذیرش نتایج انتخابات، باید قانون را تمکین کنیم .

نکته دوم این است که روشنگری داشته باشیم در انتخاب اصلح ، خوب حالا اصلح کیست ؟

الحمدلله در بحث خبرگان رهبری و مجلس شورای اسلامی افراد زیادی از هر همه ی سلیقه های سیاسی ثبت نام کردند و امیدواریم خروجی این انتخابات بهترین ها باشند و اما بهترین ها کیا هستند ؟

حضرت اقا دو مؤلفه به ما دادند:

1-توجه به فهرست ها : به این مضمون که مردم توجه کنند و ببینند که آن فهرست هایی را که پیشنهاد شده و آن کسانی را که مورد اعتمادند انتخاب بکنند .

2- آمریکایی ها به انتخابات چشم طمع دوختند اینها در ایران به دنبال تحول اند یعنی شما دقت کنید که دشمنان ما آمریکا ، اسرائیل و منافقین از ورود چه طیف افرادی ابراز خوشحالی می کنند و از عدم ورود چه طیف افرادی ابراز ناراحتی می کنند. یعنی موافقت و عدم موافقت دشمن ما این خودش مؤلفه ای در انتخاب اصلح .این هم عرض پایانی در رابطه با انتخابات .
امیدواریم خدای متعال به ما توفیق عمل به آن وظایفی را که به عنوان یک دانشگاهی متوجه ما هست همه را به انجام برسانیم .
والسلام علیکم و رحمه الله و برکاتهنظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.