میشل عون: لبنان برای پاسداری از مرزها به حزب‌الله نیاز دارد

  • یکشنبه, 24 آبان 1394 ساعت 00:43
  • منتشرشده در بین الملل

شبکه تلویزیونی پرس تی‌وی مصاحبه‌ای با میشل عون، رهبر سابق حزب جریان آزاد ملی و فرمانده اسبق ارتش لبنان درباره نقش حزب الله در تامین امنیت لبنان انجام داده است.

متن کامل این مصاحبه را در زیر می‌خوانید:

پرس تی وی:  چرا از حزب الله حمایت می‌کنید؟

میشل عون: ما از آن (حزب‌الله) حمایت می‌کنیم ... ما همگی مردمی هستیم که در لبنان زندگی می‌کنیم، و اگرچه ممکن است شیوه‌ها، ادیان و عقاید مختلفی داشته باشیم، اما همه ما شهروندان لبنان هستیم، ملیت ما یکسان است و یکی هستیم. بنابراین طبیعی است که وقتی حزب الله در مقابل اسرائیل که دشمن ماست مقاومت می‌کند، کنار یکدیگر باشیم. حزب الله هم‌اکنون در حال مبارزه با تروریست‌ها برای دفاع از جامعه لبنان است، جامعه‌ای که از پیروان مذاهب و قومیت‌های مختلف تشکیل شده است اما کماکان یک ملت به شمار می‌رود.

پرس تی وی: آیا مقاومت حزب الله لبنان در برابر اسرائیل، علت اصلی حمایت شما از آن است؟

عون: حمایت ما به این شکل آغاز شد. در سال 2006 به ذهن ما خطور نمی‌کرد که با تروریسم روبرو خواهیم شد. تروریسم از راه رسید و در سوریه آغاز شد و برای مرزهای لبنان نیز تهدید کننده بودند. تروریست‌ها قصد داشتند وارد خاک لبنان شوند. بنابراین، حزب لله در دفاع از مرزهای لبنان، کار بزرگ و قدرتمندانه‌ای انجام داد ... زیرا ارتش لبنان آن زمان، به تنهایی کارآیی نداشت.

پرس تی وی: دیروز با امین جمیل، رئیس جمهور سابق لبنان گفت‌وگو کردم و او گفت لبنان باید فقط یک ارتش داشته باشد و نیروهای حزب الله باید سلاح‌هایشان را زمین بگذارند و به ارتش ملی ملحق شوند. نظر شما در این‌باره چیست؟

عون: ارتش لبنان آن‌قدر قدرت ندارد که از کشور دفاع کند؛ بنابراین ما باید نیروهای ارتش را آموزش دهیم و تجهیز کنیم تا آن‌ها بتوانند از کشورمان دفاع کنند، اما فعلاً اینگونه نیست.

پرس تی وی: پس شما فکر می‌کنید که لبنان برای حفاظت از مرزهایش به حزب الله نیاز دارد؟

عون: بله، ما به مقاومت نیاز داریم، زیرا (بدون آن‌ها) لبنان در مقابل اسرائیل، (تروریسم) سوریه و هر کشور دیگری نیروی متوازن نخواهد داشت. بنابراین، ما برای دفاع از خودمان باید ارتش قوی‌تری داشته باشیم. همچنین به دلیل شمار جمعیت‌مان، اقتصاد ما نمی‌تواند مانند اسرائیل از ارتش قدرتمندی حمایت کند. امریکا به اسرائیل کمک می‌کند. تمام جوامع یهودی دور از وطن نیز این کشور را جمایت می‌کنند. بنابراین آنها می‌توانند  - مخصوصا به خاطر کمک‌های امریکا – پیشرفته‌ترین تکنولوژی و تسلیحات را در اختیار داشته باشند و می‌توانند قدرت ویرانگری داشته باشند که ما از آن بی‌بهره‌ایم. بنابراین ما به نوعی نبرد نیاز داریم، ما به چریک‌ها در مقابل ارتش‌های سنتی نیاز داریم. چون آن‌ها از ما قوی‌تر و ثروتمندتر هستند. به همین خاطر تنها راه دفاع از لبنان، جنگ‌های چریکی است.

پرس تی وی: برخی اعتقاد دارند علت ائتلاف شما با حزب‌الله این است که قصد دارید رئیس جمهور آینده لبنان شوید. شما چه پاسخی دارید؟

عون: من به این فکر نمی‌کردم... اما زمانی که اسرائیل به لبنان حمله کرد، ما متحد شدیم. بنابراین، آن زمان به این فکر نمی‌کردم که رئیس جمهور لبنان شوم، بلکه تنها چیزی که اهمیت داشت جنگ برای دفاع از لبنان و مردم این کشور بود. آن زمان دیگر به این فکر نمی‌کردیم که پنج سال دیگر قرار است رئیس جمهور برای لبنان انتخاب شود، بنابراین واکنش ما در آن زمان فوری بود. این طرزتفکر نشان دهنده کوته فکری آن افراد است

پرس تی وی: آن‌ها همچنین می‌گویند شما به همین دلیل قصد دارید اصلاحات انجام دهید و پیمان طائف را تغییر دهید.

عون:  بله من می‌خواهم بسیاری از قوانین را تغییر دهم، اما این اصلاحات در پیمان طائف نخواهد بود. ما باید قوانین خودمان را اصلاح کنیم تا تسلط بیشتری بر بودجه و منابع مالی داشته باشیم،  عدالت بیشتری داشته باشیم، ما باید با فساد در کشور مبارزه کنیم. بنابراین اصلاحات باید صورت گیرد، اما من قصد ندارم به قانون اساسی کشورمان لطمه بزنم. اما چرا آن‌ها هیچ‌وقت نمی‌گویند که طائف هرگز مورد احترام نبوده است و ما باید این پیمان را اجرا و عملی کنیم، نه اینکه آن را تغییر دهیم.

پرس تی وی: آیا خودتان را رئیس جمهور آینده لبنان می‌بینید؟

عون: این حق را دارم که برای انتخابات نامزد شوم؛ مخصوصا که بسیاری از مردم لبنان نیز از من حمایت می‌کنند و نمایندۀ بیشتر لبنانی‌ها هستم.

پرس تی وی: پس شانس خود را برای پیروزی در انتخابات بالا می‌دانید.

عون: بله. چرا که نه؟

پرس تی وی: مهم‌ترین رقیب انتخاباتی شما چه کسی خواهد بود؟

عون: رقیب؟ در حال حاضر رقیبی ندارم. تا الان هیچ رقیب جدی برایم نبوده است چرا که بین من و سایر رقبا تفاوت جدی وجود دارد. بنابراین مخالفین در حالت تدافعی قرار دارند و هیچ نامزدی برای انتخابات معرفی نمی‌کنند.

پرس تی وی: اجازه دهید به مسالۀ سوریه بپردازیم. به آنچه این روزها در سوریه اتفاق می‌افتد و تروریسمی که در لبنان و سایر کشورهای منطقه گسترده شده است. به نظر شما، مسئولیت این رخدادها بیشتر بر عهده کدام گروه است؟ دولت سوریه یا کشورهایی که از تروریست‌ها در سوریه حمایت می‌کنند؟

عون: به نظر من این مساله یک مسالۀ حقوق بشری مثل آن چیزی که (این کشورها) می‌گویند مبنی بر این‌که مردم به دنبال تغییر حاکم دیکتاتور هستند، نیست. آن‌ها قصد دارند رژیم سوریه را تغییر دهند، زیرا سوریه در زمینه‌های اقتصادی با آن‌ها همکاری نمی‌کند. آن‌ها می‌خواهند خط لوله گازی از قطر به ترکیه و از آنجا به اروپا کشیده شود، تا بتوانند در بازار گاز طبیعی اروپا، روسیه را به چالش بکشند. این اولین دلیل برای راه اندازی جنگ است. آن‌ها قصد دارند با تغییر بشار اسد، در این زمینه به توافق برسند.

پرس تی وی: به نظر شما چرا آنان تا الان موفق به تغییر بشار اسد نشده‌اند؟

عون: آن‌ها نمی‌توانند چون مردم سوریه در کنار ارتش این کشور است و ساختار حاکم در سوریه هنوز کارآمد است. از سوی دیگر، مقاومت‌ در برابر حملات تروریستی بسیار قوی بود. ائتلافی متشکل از هشتاد و چهار کشور برای مبارزه در سوریه شکل گرفت. سوریه به خوبی مقاومت کرد و ایران و حزب الله نیز از ارتش سوریه حمایت کردند. اکنون نیز سوریه در حال دریافت کمک‌های بیشتری است. و نظر بسیاری از کشورهای غربی تغییر کرده است و آن‌ها نیز قصد دارند با داعش و جبهه النصره مبارزه کنند، البته نه مثل روسیه.

پرس تی وی: به نظر شما حملات هوایی روسیه و کمپین نظامی روسیه در سوریه می‌تواند معادلات را در سوریه تغییر دهد؟

عون: این به خواست آن‌ها بستگی دارد؛ اگر آن‌ها صرفاً به دنبال دستیابی به راهکار سیاسی باشند، هنگام رسیدن به آن حملات خود را متوقف خواهند کرد. و اگر به دنبال تغییرات بنیادی‌تر باشند، می‌توانند این کار را بکنند. شاید این به زمان بیشتری نیاز داشته باشد.

پرس تی وی: پیش بینی شما چیست؟ به نظر شما روسیه چه خواهد کرد؟

عون: آرزویم را بگویم یا پیش بینی کنم؟

پرس تی وی: آرزوی شما چیست؟

عون: من می‌خواهم حکومت بشار اسد اصلاح و در قانون اساسی سوریه تغییراتی ایجاد شود.

پرس تی وی: و پیش بینی شما چیست؟

عون: فکر می‌کنم آن‌ها همین کار را می‌کنند.

پرس تی وی: پس شما خوش بین هستید؟

عون: قطعاً، آن‌ها همۀ تروریست‌ها را نابود خواهند کرد، نه آن‌هایی را که عربستان سعوی گفته یا اعلام شده است، من فکر می‌کنم داعش، جبهه النصره و جیش الاسلام همه‌شان تروریست‌های واقعی هستند.

پرس تی وی: بسیاری از مردم می‌پرسند که چرا امریکا و عربستان سعودی برخی از این شبه‌نظامیان را «شبه نظامیان میانه‌رو» می‌نامند؟

عون: آن‌ها با این افراد همکاری می‌کنند و بر کشور حکومت می‌کنند و شاید آن‌ها نیروی موثری برایشان در سوریه باشند.

پرس تی وی: به نظر شما خلاء قدرت در لبنان روی تحولات میدانی سوریه اثر خواهد گذاشت؟

عون: گمان نکنم این طور باشد. چرا که حزب الله به مبارزه در سوریه ادامه می‌دهد و هیچ کس نمی‌تواند مقاومت ما را در آن‌جا بشکند.

پرس تی وی: آیا درگیری حزب الله در سوریه جایگاهش را در لبنان تضعیف خواهد کرد؟

عون: خیر، زیرا ما هم در مقاومت مسلحانه و هم در عرصه سیاسی، ائتلاف قدرتمندی داریم. هم اکنون نیز اقدامات دولت را خنثی می‌کنیم، زیرا آن‌ها قانون اساسی را نادیده میگیرند و از قدرت سوء استفاده می‌کنند.

پرس تی وی: برخی معتقدند عربستان سعودی در لبنان مقدار زیادی هزینه می‌کند تا سیاستمداران را بخرد.

عون: بله از مدت‌ها پیش.

پرس تی وی: آیا شما شنیده‌اید که عربستان سعودی به سیاستمداران معروفی هم پول بدهد؟

عون: ویکی‌لیکس اسنادی افشا کرد. ویکی‌لیکس اعلام کرد که عربستان به شبکه‌های تلویزیونی و برخی از مردم پول داده. شاید حزب المستقبل، حامی مالی آن‌‎ها حریری است که از عربستان سعودی پول می‌گیرد.  

پرس تی وی: پس به نظر شما عربستان سعودی مستقیما از حزب المستقبل حمایت مالی می‌کند؟

عون: قطعا، آن‌ها تاثیر مستقیمی بر سنی‌ها دارند.

پرس تی وی: عربستان تا کنون به چه نتایجی در لبنان دست یافته است؟

عون: پیش از این، آن‌ها حکومت را تشکیل می‌دادند و لبنان از سیاست‌های آنان پیروی می‌کرد.

پرس تی وی: و حالا که اوضاع در حال تغییر است؟

عون: ممکن است در مسائل داخلی لبنان دخالت کنند اما نمی‌‎توانند در مسائل سیاسی چیزی را عوض کنند.

پرس تی وی: بیائید درباره تاثیری که ایران در حال حاضر بر لبنان دارد صحبت کنیم. شما فکر می کنید ایران در امور داخلی لبنان دخالت می‌کند؟

عون: خیر. ایران در مسائل داخلی ما دخالت نمی‌کند اما قطعا در منطقه کشور قدرتمندی است و به مقاوت لبنان کمک می‌کند. این هدفی استراتژیک در منطقه است. حمایت متقابل بین ایران و مقاومت لبنان وجود داشته است. این در مواردی مجاز است. چرا که هر کشوری بر مسائل خودش حکمرانی می‌کند و در عین حال می‌تواند با کشور دیگر وارد ائتلاف شود. این بیشتر معنای همبستگی دارد تا اطاعت از کشوری دیگر.

پرس تی وی: ترور افراد معروفی طی 10 سال گذشته در لبنان اتفاق افتاده است، مثل ترور رفیق حریری و پیر جمیل. هر بار که از این دست اتفاقات می‌افتند، انگشت اتهام به سمت حزب الله یا سوریه نشانه می‌رود، اما کسی نمی‌گوید که شاید اسرائیل در این ترورها دست داشته باشد.

عون: بله درست است.

پرس تی وی: چرا این اتفاق می‌افتد؟ چرا سیاستمداران لبنانی به نقش اسرائیل در این ترورها مشکوک نیستند؟

عون: آن‌ها از سیاست‌ خاصی پیروی می‌کنند و نمی‌خواهند حقیقت را بدانند اما برای متهم کردن سوریه یا حزب الله اهداف سیاسی دارند. این یک روش سیاسی است اما من فکر نمی‌کنم که حزب الله یا سوریه در این ترورها دست داشته باشند.

ما دیگران را می‌شناسیم، من شخصا به اسرائیل مشکوکم، سوریه را متهم نکردم ... گفتم سوریه مسئول است. نگفتم مجرم است. از مسئولیت صحبت کردم چون آن‌ها مسئول امنیت لبنان هستند. بحث درباره مسئولیت است اما آن ها قاتل نیستند.

پرس تی وی: پس شما معتقدید که اسرائیل در ترورهای دهه گذشته دست داشته است؟

عون: آن‌ها تا کنون جرائم بسیاری در لبنان مرتکب شده‌اند، کشتارهای بسیاری در صیدا و بیروت انجام داده‌اند. این اولین بار نیست اما قبلا همه می‌گفتند اسرائیل این حملات را انجام می‌دهد.

پرس تی وی: شما نقش اسرائیل در درگیری‌های سوریه را چگونه ارزیابی می‌کنید؟ آن‌ها در آن‌جا مشغول چه کاری هستند؟

عون: آن‌ها مستقیما در آن‌جا دخالت می کنند و قطعا اگر دخالت می‌کنند، تلاش می‌کنند تا رژیم بشار اسد را عوض کنند. آن‌ها امیدوارند برای همیشه کنترل بلندی‌های جولان را در دست داشته باشند و از شر پناهجویان فلسطینی در سوریه و لبنان خلاص شوند.

پرس تی وی: به مساله ترکیه بپردازیم. سیاست‌های ترکیه این روزها همه جا مطرح است. حزب عدالت و توسعه پیروزی قاطع داشته، چیزی که خیلی از مردم انتظارش را نداشتند. شما فکر می‌کنید این پیروزی بزرگ برای رجب طیب اردوغان و احمد داووداغلو آن‌ها را در موقعیتی قرار می‌دهد که حمایتشان را از جنگ در سوریه علیه بشار اسد، رئیس جمهور سوریه، تقویت کنند؟

عون: من اینطور فکر نمی‌کنم. شاید ترکیه عاقل‌‌تر شود و دوباره به سوریه حمله نکند و فکر می‌کنم برخی نیروهای خارجی به (دولت) ترکیه کمک کردند تا در انتخابات پیروز شود.

پرس تی وی: منظورتان کدام نیروهای خارجی است؟

عون: ترکیه عضو ناتو است اما من فکر می‌کنم دولت پس از انتخابات بسیار ساکت خواهد بود. ترکیه مشکلات بسیاری در سوریه دارد و فکر می‌کند قصد داشته باشد پیش از پرداختن به مسائل سوریه، اوضاع ترکیه را سروسامان بدهد.

پرس تی وی: حالا که حزب عدالت و توسعه و اردوغان پیروز انتخابات شده‌اند، پیام شما به آن‌ها چیست؟

عون: پیام من؟ این که فقط به فکر مسائل ترکیه باشند و رویای تشکیل یک امپراتوری در خاورمیانه را در سر نپرورانند.

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.