همدان با 700 هزار نفر جمعیت تنها 2 سینما دارد سینما فلسطین همدان در کما

  • یکشنبه, 24 آبان 1394 ساعت 17:38
  • منتشرشده در فرهنگی

وضعیت نامشخص سینما فلسطین این روزها بسیار مورد سئوال است و اینکه هزینه میلیاردی برای راه‎اندازی این سینما بعد از وقفه‌ای چند ساله سرانجام به کجا رسید؟

به گزارش جوان همدان به نقل از فارس، در ایام جشنواره فیلم نوجوان، سینما فلسطین با حضور «حجت‌الله ایوبی» معاون وزیر ارشاد و رئیس سازمان سینمایی کشور و معاون حوزه هنری و استاندار همدان به بهره‌برداری رسید.

 

سینما فلسطین بیش از 10 سال از گردونه اکران و نمایش فیلم و انجام امور فرهنگی خارج شده بود و میزبانی جشنواره فیلم نوجوان بهانه‌ای شد تا مدیران فرهنگی با اعتبار استانی و ملی در مدت کوتاهی سینما را آماده کنند و شاید کم بودن زمان برای رساندن سینما فلسطین به جشنواره دلیلی بود تا این سینما فقط حاضر شود و شاید، چگونگی و با چه کیفیتی آن مهم نبود.

استاندار همدان در زمان افتتاح سینما فلسطین این اتفاق فرهنگی را بسیار قابل توجه عنوان کرد و از هزینه میلیاردی برای راه‎اندازی این سینما خبر داد و راه‎اندازی آن را یکی از وعده‌های خود برشمرد و گفت که اهالی رسانه و هنرمندان در این خصوص پیگیری بسیاری داشتند.

پیگیری اهالی رسانه در راه‎اندازی سینما فلسطین بالاخره نتیجه داد اما اکنون با گذشت حدود یک ماه این نتیجه هنوز به ثمردهی نرسیده و خبری از اکران در سینما فلسطین نیست.

سینما فلسطین با وجود وضعیت نامشخص و بلاتکلیف و نیمه‌کاره در 10 سال اخیر اما به عنوان جزئی از تاریخ شهر همدان همواره مورد توجه هنرمندان بوده و این مهم در روز افتتاح سینما فلسطین نیز مورد تاکید امیرشهاب رضویان قرار گرفت.

سینما فلسطین شاهد رویدادهای تاریخی بسیاری در همدان بوده است و باید به عنوان یک اثر فرهنگی و تاریخی هر چند با شکل و شمایل جدید حفظ شود.

این سینما در ایام جشنواره فیلم نوجوان افتتاح شد و با پایان جشنواره باز هم به فراموشی سپرده شد و اکنون هم اکران فیلم و دیگر فعالیت‎های فرهنگی، تئاتری و سینمایی در این محل انجام نمی‎شود در صورتی که در ایام جشنواره وعده‎های مختلفی از سوی استاندار درباره توجه به اکران و هنرمندان حوزه سینما داده شد.

سینما فلسطین با هزینه نزدیک به 2 میلیارد تومان به بهره‎برداری رسید اما نتیجه این هزینه در نهایت گویا تاکنون به کار نیامده است و سینما فلسطین نیز در کنار پروژه‎هایی مانند تالار قرآن در همدان می‎رود تا در اذهان مردم برای همیشه باقی بماند.

دیار الوند با جمعیت در خور توجهی که در خود جای داده است اما در بخش برخورداری از سالن سینما ضعیف و فقیر است و برای این شهر چند صدهزار نفری با شهرک‌های اقماری مختلف تنها دو سینما وجود دارد و این دو، جوابگوی نیاز فرهنگی شهر همدان نیستند.

در این خصوص ذکر این نکته هم ضروری است که سینما قدس به واسطه قرار گرفتن در زیرمجموعه حوزه هنری فیلم‌های خاصی را برای اکران انتخاب می‎کند؛ بسیاری از فیلم‎های مختلف مطرح و شاخص در جشنواره فیلم فجر جایی در سینمای همدان برای اکران ندارند.

سینما فلسطین با هزینه و تلاش شبانه‎روزی در نهایت نتوانست کمکی به اکران فیلم در همدان داشته باشد.

این سینما در حال حاضر چندی است که در تعطیلی به سر می‏‎برد و بر اساس اظهارات برخی از کارشناسان و افراد مطلع، این سینما در بخش ایمنی با مشکل مواجه است و بر اساس شنیده‌ها جلساتی در روزهای اخیر درباره رسیدگی و توجه به موارد ایمنی آن با حضور مدیران فرهنگی برگزار شده است.

سینما فلسطین با قرار گرفتن در میدان مرکزی و شلوغ‌ترین نقطه شهر همواره مورد این نقد قرار گرفته است که اگر خدایی ناکرده اتفاقی در این محل فرهنگی رخ دهد چه کسی جوابگو خواهد بود؟

در نهایت اینکه سینما فلسطین با آن همه «به به» و «چه چه» در روز افتتاح قرار بود بار اکران و نیازهای فرهنگی همدان را به دوش بکشد اما نه‌تنها در بخش اکران نقشی ایفا نکرد بلکه امروز باری گران بر دوش بخش فرهنگی است که با عجله و بدون رعایت موارد ایمنی به بهره‌برداری رسیده است.

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.