عضو شورای انقلاب فرهنگی: عارف خودبینی و خودپرستی را در خود از بین می‌برد

  • پنج شنبه, 21 آبان 1394 ساعت 20:43
  • منتشرشده در فرهنگی

عضو شورای انقلاب فرهنگی بابیان اینکه دینی که عرفان نداشته باشد، دینی خشک است، گفت: عارف خودبینی و خودپرستی را در خود از بین می‌برد.

به گزارش جوان همدان به نقل از مهر، حجت‌الاسلام احمد احمدی شامگاه چهارشنبه در آئین افتتاحیه همایش بین‌المللی میرسیدعلی همدانی با  اشاره به اینکه همه ادیان الهی برای زنده نگه‌داشتن اخلاق در جامعه آمده‌اند، اظهار کرد: اخلاق یک اصل اساسی در آفرینش انسان است.

وی بابیان اینکه مبدأ و مقصد خداست و همه پیامبران برای نشان دادن راه آمده‌اند، افزود: این‌یک اصل انسانی است که انسان هر آنچه را برای خود آسیب و ضرر می‌شمارد برای دیگران نیز همان بداند.

عضو شورای انقلاب فرهنگی با اشاره به نامه امام علی (ع) به فرزند بزرگوارش امام حسن (ع)، ادامه داد: این نکته که هر چه را برای خود می‌پسندی برای دیگران بپسند و هر آنچه برای خود نمی‌پسندی برای دیگران نیز نپسند یک اصل اخلاقی است.

انسان واقعی از رنج دیگران رنج می‌برد

حجت‌الاسلام احمدی با اضافه کردن این نکته که همه انسان‌ها به‌طور ذاتی و تا حدی می‌توانند خوب و بد را تشخیص دهند، گفت: انسان واقعی از رنج دیگران رنج می‌برد و اساس دین نیز همین است اما گاهی زنگاری بر روی باور قرار می‌گیرد و حقیقت را نمی‌بیند.

عضو شورای انقلاب فرهنگی با افزودن این مطلب که خداوند حتی اجر انسان‌های کافر را زایل نمی‌کند، گفت: هر کس کار نیکی انجام دهد حتی اگر کافر باشد خداوند اجرش و پاداشش را می‌دهد.

حجت‌الاسلام احمدی به محبت به‌عنوان یکی دیگر از اساس دین اشاره و عنوان کرد: امام صادق (ع) نیز دراین‌باره فرموده‌اند که مگر دین غیر از محبت است؟

وی با تأکید بر اینکه عدالت به معنای رعایت حقوق دیگران حتی اگر کافر باشد است، گفت: انسان‌ها چه دین‌دار و چه بی‌دین دارای کرامت‌اند و اینکه هرکسی چه رفتاری دارد به اعمال خود وی برمی‌گردد.

عضو شورای انقلاب فرهنگی در ادامه با عنوان این مطلب که وهابیت چگونه می‌خواهد با انسان کشی دین را به جهان عرضه کند، افزود: جهل آنان می‌گوید که شیعیان کافرند، درصورتی‌که با دیدن جنایات آن‌ها در سوریه و عراق بدن انسان به لرزه می‌افتد.

دین اسلام دین آسان و محبت است

حجت‌الاسلام احمدی با تأکید بر اینکه دین اسلام دین آسان و محبت است، ادامه داد: آن‌هایی که مدعی حقوق بشرند با دیدن فجایع انسانی هیچ سخنی نمی‌گویند.

وی در ادامه با اشاره به خصوصیات میرسید علی همدانی گفت: میرسیدعلی از خانواده متمکن در همدان  و وابسته به حکمت بود که با ۷۰۰ مرید به سمت دیار هند رفت و به مریدانش گفت که حق ندارید از کسی یک دینار و یا لقمه نان بگیرید بلکه وظیفه‌دارید کارکنید و پول درآورید و آنچه درمی‌آوردید درراه خدا خرج کنید.

عضو شورای انقلاب فرهنگی بابیان اینکه سید علی همدانی ریاضت‌های زیادی در جوانی کشید، ادامه داد: وی کفش مردم را جفت می‌کرد، چراکه معتقد بود خودپرستی در بین عارفان کفر است و برای از بین بردن خودپرستی این اقدام را انجام می‌داد.

حجت‌الاسلام احمدی با اشاره به رفتار متواضعانه سید همدانی، اضافه کرد: این رفتار اتفاقی نبوده بلکه با تمرین در وجود او ایجادشده بود.

میرسیدعلی همدانی اسلام را با شیوه خود به شبه‌قاره برد

وی بابیان اینکه میرسیدعلی همدانی اسلام را با شیوه خود به شبه‌قاره برد و برای پیوند ملت‌ها و ادیان خدمت کرد، اظهار داشت: زبان فارسی در تاجیکستان، افغانستان و کشورهای مختلف شبه‌قاره وجود داشت که انگلیس درصدد تغییر زبان برآمد اما هنوز واژه‌های دل‌نشین فارسی در تاجیکستان وجود دارد و در جای‌جای محراب‌ها، سر درب مساجد و مراکز زیارتی کلام فارسی نوشته‌شده که اثر میرسیدعلی همدانی است.

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی بابیان اینکه دینی که عرفان نداشته باشد هیچ ندارد و خشک است، اظهار کرد: عرفان به معنی پاکی و وحدت است و عرفان، زبان فارسی و ادب از طریق میرسیدعلی به تاجیکستان رفت.

حجت‌الاسلام احمدی بابیان اینکه عارف کسی است که خودبینی و خودپرستی را در خود از بین ببرد، گفت: عرفان باید در زندگی انسان جاری باشد و نه صوفیگری.

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.