حجت‌الاسلام قرائتی در همدان: علم مفید انسان را به قرب الی‌الله می‌رساند

  • پنج شنبه, 07 آبان 1394 ساعت 10:47
  • منتشرشده در فرهنگی

رئیس ستاد اقامه نماز‌ کشور با بیان اینکه علم واقعی باید برای انسان ثمره داشته ‌باشد، گف: علم مفید انسان رابه قرب الی‌الله می‌رساند و خیر‌ کثیر است.

به گزارش جوان همدان به نقل از ایکنا، حجت‌الاسلام والمسلمین محسن قرائتی، رئیس ستاد اقامه نماز‌ کشور چهارشنبه، 6 آبان در جمع طلاب همدان با تأکید بر تفسیر سوره کوثر اظهار کرد: 82 نکته در سوره کوثر نهفته است، که در کتاب تفسیر نور بیان کرده‌ام و باید توجه‌کرد که کلمه کوثر نشانه فراوانی و با برکت بودن است و همه افراد می‌توانند با انجام کارهای نیک و پسندیده، کوثر شوند.

رئیس ستاد اقامه نماز استان همدان از طلاب خواست قرآن را جدی بگیرند و آن را در تمام مراحل زندگی خود در اولویت قرار دهند و ادامه داد: در سوره کوثر با آوردن حرف(ک) پنج بار شخص پیغمبر(ص) مورد خطاب قرار گرفته است که نشان دهنده توجه به شخص پیغمبر (ص) است.

حجت‌الاسلام قرائتی با بیان اینکه همه انسان‌ها می‌توانند با انجام عمل «نیک» کوثر باشند، ابراز کرد: قرآن نخستین و مهم‌ترین کتاب برای انسان است و باید تفسیر‌ قرآن در تمام مراحل زندگی طلاب وجود داشته باشد، چراکه هر آیه از قرآن‌ کریم دارای معانی گسترده‌ای است که در هر بار خواندن آن معانی تازه‌ای به دست می‌آید.

وی با ابراز اینکه علامه طباطبایی می‌فرمایند که «باید هر دو سال یکبار قرآن تفسیر شود» و این به دلیل اهمیت موضوع است، تأکید کرد: طلاب باید توجه کنند که القابی چون آیت‌الله نباید برایشان مهم باشد، بلکه نظر کردن خدا به انسان مهم است و طلاب باید به دنبال این موضوع باشند و نکته دیگر این است که باید در دعاها از خداوند برکت خواست.

علم باید برای انسان ثمره داشته باشد

وی با بیان اینکه گاهی در یک مسجد کوچک افراد بزرگ منشی تربیت می‌شوند، گفت: علم واقعی باید برای انسان ثمره داشته ‌باشد و هرچه به علم انسان اضافه می‌شود، باید در رفتار با مردم نزدیک‌تر بود و این نوع علم مفید است و انسان رابه قرب الی‌الله می‌رساند و خیر‌کثیر است.

همه مطالب قرآن توسط دانشمندان درک نشده است

قرائتی ابراز کرد: در قرآن مطالبی نهفته است که هنوز دانشمندان به درک آن نرسیده‌اند و مفاهیم ذکر شده در این کتاب آسمانی همچون «تین» و «زیتون» پایان‌نامه دکترای تغذیه است و انسان با استناد به آن می‌تواند بهترین زندگی را برای دنیا و آخرت خود رقم زند.

وی یکی از راه‌های تربیت انسان را احسان به والدین دانست و گفت: در قرآن چهار مرتبه احسان به والدین پس از کلمه «توحید» ذکر شده و این نشان از اهمیت موضوع دارد؛ طلاب باید سعی کنند کارهایشان برای خدا باشد چراکه با اصلاح نیات کارها ارزشمند خواهد شد و  می‌توان از راه تحصیل علم، جهان را از تفرقه نجات داد.

داشتن نیت خدایی در انجام عمل بسیار مهم است

این مفسر قرآن اظهار کرد: برخی از طلاب افراد ارزشمندی هستند، چراکه نیات خدایی دارند و باید در انجام اعمال، منیت‌ها را از خود دور کرد، ازدواج معنای یکی شدن و دوری از منیت‌ها است که یکی از برکات ازدواج این است که کار انسان رنگ و بوی عشق و اهمیت به خانواده را می‌دهد.

حجت‌الاسلام قرائتی با تأکید به اینکه حوزه علمیه همدان باید چند موضوع مهم را برای ارتقای تأثیرگذاری خود در نظر داشته باشد، خاطرنشان کرد: شناخت نیازهای حوزه علمیه از مهم‌ترین نکات حائز اهمیت است، یکی از مصادیق این تأثیرگذاری در یادگیری روش قرآن و عمل به آن است، لذا نباید زندگی خود را صرف امور پوچ و بیهوده کرد.

برای مسائل ارزشمند باید وقت صرف کرد

وی با بیان اینکه عمر ارزشمند افراد بیهوده هدر می‎رود در صورتی که باید از آن نهایت استفاده را برد، گفت: مدیریت زمان و توجه به مسائل ارزشمند در زندگی بهترین مسیر برای رسیدن به سعادت است؛ شما طلاب باید مراقب باشند در انجام امور فرهنگی، توسط احزاب سیاسی حذف نشوند و در انجام وظایف دینی، رنگ مسجد خاصی را نگیرید، بلکه رنگ نماز جماعت را به خود بگیرید.

قرائتی در ادامه با تأکید بر لزوم تبعیت از فرامین رهبری، منویات ایشان را حجت دانست، نه سخنان احزاب سیاسی؛ و تصریح کرد: طلاب سعی کنند از دولت استفاده کنند اما کار دولتی انجام ندهند و به فرموده پیامبر(ص) از سنت‌های خوب را پیروی کنند و توجه کنند که برخی از سنت ها را باید شکست و نباید از آنها پیروی شود.

وی با تأکید بر لزوم توجه به علم در جامعه، از روش تدریس در جامعه انتقاد کرد و افزود: دانشگاه و آموزش و پرورش فارغ‌التحصیلان بی‌سواد را تحویل جامعه می‌دهد و امروز می‌بینیم که به همین دلیل چند میلیون افراد بیکار در جامعه وجود دارد.

رئیس ستاد اقامه نماز‌ کشور با انتقاد از تعطیلات بسیار در کشور گفت: این موضوع نمی‌تواند زمینه‌ای برای پرورش افراد نخبه مهیا کند، در روزهایی که حوزه علمیه تعطیل می‌شد، بنده نسبت به این امر توجهی نکرده و در آن روز هم نسبت به برگزاری کلاس اقدام می‌کردم، چون نباید روزی را برای آموختن و افزایش سطح آگاهی از دست داد.

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.