گزارش ویژه: انتشار رقم قرارداد بازیکنان و هزاران ابهام

  • سه شنبه, 17 شهریور 1394 ساعت 22:17
  • منتشرشده در ورزشی

تخفیف عجیب ستاره‌های لیگ برتر به باشگاه‌های خود در لیگ پانزدهم باعث شده که خیلی‌ها به این نتیجه برسند که قراردادها در فوتبال ایران واقعی نیست/ سربازهای لیگ برتری واقعا یک میلیون تومان پول می‌گیرند؟

 

 

به گزارش جوان همدان به نقل از نسیم ، هرچند اقدام سازمان لیگ در انتشار قرارداد بازیکنان لیگ برتری اقدام مثبتی است اما همچنان ابهامات فروانی در مورد این موضوع در ذهن اهالی فوتبال وجود دارد.
سازمان لیگ دوسال است که قرارداد بازیکنان لیگ برتری را منتشر می‌کند اما در چند روز اخیر که رقم قرارداد بازیکنان در لیگ پانزدهم منتشر شده است، بعضی از بازیکنان هم اعتراف کرده‌اند که رقم واقعی قراردادشان منتشر نشده است. پس هنوز هم نمی‌توان به طور دقیق فهمید که باشگاه برای خرید بازیکنان مورد نظرشان چه مقدار پول هزینه می‌کند. هرساله بازیکنان دو قرار داد را با باشگاه‌های خود امضا می کنند، یکی قرارداد واقعی آنها است که رسانه ای نمی‌شود و یکی قرارداد صوری است که برای ارائه به سازمان لیگ و هیئت فوتبال استان ها تنظیم می‌شود. این موضوعی است که تعدادی از بازیکنان هم آن را تایید کرده اند تا مشخص شود سازمان لیگ هنوز برای شفاف کردن قرارداد بازیکنان خیلی کار دارد. هرچند که شاید این سازمان هرگز موفق نشود رقم واقعی قرارداد بازیکنان را منتشر کند چون باشگاه‌ها همچنان دادن پول زیاد به بازیکنان خود را بهترین راه حل برای موفقیت می‌دانند.
مورد عجیب سربازها
در قرارداد منتشر شده از سوی سایت سازمان لیگ بازیکنان سرباز تراکتورسازی و ملوان به ترتیب یک میلیون تا 6 میلیون پول دریافت کرده‌اند. تقریبا غیرممکن است که ستاره‌های تراکتورسازی و ملوان که حالا سرباز شده‌اند حاضر بشوند با چنین رقمی برای باشگاه‌هایشان با دل و جان بازی کنند و به همین دلیل هم خیلی‌ها پیش بینی کرده‌اند که آنها پول های پشت پرده هم از باشگاه های‌شان دریافت می کنند.
مورد عجیب در این باره می تواند محمدرضا اخباری باشد، دروازه‌بانی که اگر امسال در سایپا می‌ماند می‌توانست پول خوبی از این باشگاه بگیرد اما در اقدامی سوال‌برانگیز خودش را سرباز کرد تا برای تراکتورسازی بازی کند. با اعلام سازمان لیگ او امسال تنها یک و نیم میلیون تومان دریافت کرده است.
رقم قرارداد ستاره‌های لیگ واقعی است؟
اما نکته بعدی در مورد ستاره‌های لیگ است که امسال رقم قراردادهایشان به مراتب نسبت به سال‌های گذشته کمتر شده است. بازیکنانی بودند که در فصل گذشته بیش از 1.5 میلیارد تومان پول گرفته‌اند ولی در این فصل با مبالغی به مراتب کمتر، قرارداد خود را امضا کردند. از این دست بازیکنان در فوتبال ایران فروان هستند و تقریبا همه با این موضوع موافق هستند که قراردادهای منتشر شده، رقم واقعی آنها را نشان نمی دهد.
شهبازی، مسئول نقل و انتقالات سازمان لیگ در گفتگو با «نسیم» اظهار نظر جالبی در این باره می‌کند: شما بگویید ما چه کاری می‌توانیم در این باره انجام بدهیم؟ ما وظیفه داریم قراردادهایی که باشگاه‌ها به ما داده‌اند را منتشر کنیم که همین کار را هم کرده‌ایم. در این شرایط ما چه کار بیشتری می توانیم انجام بدهیم.
او در مورد این که هیچ باشگاهی حاضر نمی‌شود قراردادهای واقعی خود را با بازیکنانش منتشر کند هم گفت: این حرف شما درست است اما ما هیچ کاری نمی توانیم بکنیم. این باشگاه‌ها هستند که باید به این مساله برسند که باید هزینه‌هایشان را به طور واقعی کم کنند و تا آنها نخواهند همه چیز را شفاف کنند، کاری از دست کسی برنمی‌آید.
چه نهادهایی می توانند در روشن کردن واقعیت کمک کنند؟
وقتی از شهبازی سوال می‌کنیم که چه چطور می‌شود قرارداد واقعی بازیکنان را پیدا کرد، او پاسخ جالبی می‌دهد: وظیفه سازمان لیگ انتشار قرارداد بازیکنان است که باشگاه‌ها آنها را به ما داده‌اند. ما وظیفه‌مان را انجام دادیم و حالا انتظار داریم نهادهای نظارتی جلو بیایند و بگویند که آیا قراردادهای منتشر شده درست است یا نه. ما تا بدین جای کار وظیفه خود را به خوبی انجام داده ایم.
حرف های شهبازی می تواند فصل جدیدی را در راه انتشار قرارداد بازیکنان باز کند. نهادهایی که می‌توانند به پرونده قرارداد بازیکنان ورود کنند شامل سازمان بازرسی، حراست فدراسیون فوتبال و حراست وزارت ورزش و جوانان هستند که باید دید آنها چه واکنشی را نسبت به این ماجرا نشان می دهند. 2 سال پیش با دستور گودرزی، وزیر ورزش و جوانان قرار شد رقم قرارداد بازیکنان به صورت شفاف منتشر شود و بی تردید فقط خود او است که می تواند از قدرتش استفاده کند و کمک بزرگی به فوتبال در راه شفاف سازی قراردادها بکند.

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.