نگاهی به نحوه گزارش دادن شورای شهر به مردم همدان/شورای مخفی شهر!

  • پنج شنبه, 23 ارديبهشت 1395 ساعت 11:17

/جوان همدان/اطلاع‌رسانی شفاف و مستمر از الزامات هر نظام مردمی است. این شیوه مورد تأکید اولیای دین قرارگرفته است و امیرالمؤمنین علی(ع) به‌صراحت می‌فرمایند که «بر من است که هیچ‌چیز را از شما نپوشانم جز سر جنگ». بنا بر فرمایش آن حضرت جز در موارد امنیتی هر آنچه در حاکمیت می‌گذرد بایستی به اطلاع مردم رسانده شود. به تعبیر دیگر حاکمیت به‌دوراز هرگونه پنهان‌کاری، چنان ساختار شفافی داشته باشد و به تعبیری یک اتاق شیشه‌ای باشد که مردم به شکل مستمر و به‌روز از جریان امور بخصوص از مجموعه عملکرد نمایندگان و وکلای خود باخبر باشند و همان‌گونه که مورد تأکید مقام معظم رهبری بوده است شفافیت معنایش این است که مسئول در جمهوری اسلامی عملکرد خودش را به‌طور واضح در اختیار مردم قرار بدهد؛ این معنای شفافیت است، باید هم بکنند.
ارزیابی عملکرد باهدف سنجش میزان کارایی و اثربخشی هر مجموعه‌ای اهمیت اساسی داشته و هم‌اکنون به بخشی از روال‌های معمول سازمانی در سراسر جهان تبدیل‌شده است . دراین‌بین متأسفانه نهادهای شورایی کشور من‌جمله شورای اسلامی شهر همدان در حوزه ارزیابی عملکرد مغفول مانده‌اند و عمده گزارش‌ها نیز به‌صورت کلی ، غیراستاندارد ، غیرقابل سنجش و کاملاً غیر شفاف ارائه می‌شود.
به تعبیر یکی از مؤسسات پژوهشی باید گفت که صرف وجود سازمانی شبه شورایی و تشکیل جلسات معمول و مرسوم و درنهایت ارائه گزارش از تعداد جلسات و خلاصه‌ای از تصمیمات گرفته‌شده، نمی‌تواند مردم‌سالاری حقیقی دینی را رقم زند.
ضروری است سازمان تشکیلاتی شورا به‌وسیله انواع ابزارها چنان شفاف در معرض دید عموم باشد که به‌مثابه اتاقی شیشه‌ای، کلیه اتفاقات آن مورد نظارت و ارزیابی مستمر مردم قرار گیرد. در این صورت است که معنای واقعی مردم‌سالاری دینی محقق می‌شود.
در صورت عدم نظارت مردمی و ایجاد مناسبات غیر شفاف نمی‌توان احقاق حقوق مردم را انتظار داشت. وجود چنین دالان‌های تاریک، محلی بسیار مطلوب و جذاب برای نفوذ فرصت‌طلبان و حضور دلالان حوزه مسکن و املاک فراهم خواهد کرد. اطلاع‌رسانی صریح، شفاف، بهنگام و دقیق حداقل انتظار مردم به‌عنوان کارفرما، از شورای مردمی است.
در وب‌سایت شورای اسلامی شهر ، تنها به درج اخبار و گزارش‌های رسانه‌ای مربوط شورای شهر پرداخته می‌شود و نکات اصلی و حائز اهمیت همچنان غیر شفاف است.
نکته جالب تر اینکه چند وقتی است شورای شهر از حضور خبرنگاران در جلسات این شورا هم ممانعت می کند.این در حالی است که مکرر مقام معظم رهبری بر پاسخگویی مسئولان به مردم تأکید ویژه‌ای داشته و دارند. این مسئله از سوی شورای شهر داده نشده است و این را به ذهن متبادر می‌سازد که گویی منتخبان مردم در شورای شهر هیچ داعیه و دغدغه‌ای در زمینه‌ی پاسخگویی ندارند.
این در حالی است که بارها پاسخگویی مسئولان مورد توجه مقام معظم رهبری بوده و معظم له تأکیددارند که مسئولان بلندپایه‌ کشور، قوای سه‌گانه، از خود رهبری تا آحاد مأموران و مدیران، همه باید پاسخگو باشند؛ پاسخگوی کار خود، پاسخگوی تصمیم خود، پاسخگوی سخنی که بر زبان آورده‌اند و تصمیمی که گرفته‌اند؛ این معنای پاسخگویی است؛ این یک حقیقت اسلامی است و همه باید به آن پایبند باشیم.
لازم به ذکر است که گزارش هایی که از طرف روابط عمومی شورای شهر و از طریق سایت این شورا منتشر می شود کاملا مبهم و غیر شفاف است. نمونه کلی‌گویی ، غیراستاندارد و غیرقابل سنجش بودن اطلاعات ارائه‌شده را می‌توان در صورت‌جلسه مصوبات شورای شهر پیدا کرد. برای نمونه در صورت‌جلسه شماره 102 مورخه 27/12/1393 این‌گونه آمده است که « هر یک از روسای کمیسیون های شورای اسلامی شهر و نیز ریاست مرکز مطالعات و پژوهش‌های شورای اسلامی شهر گزارش شفاهی از اهم عملکرد خود در سال 1393 را جهت اطلاع اعضاء بیان کردند. آقای نظری ریاست شورا در جمع‌بندی مطالب و آرزوی سالی خوب و پربار برای شهروندان و اعضاء و همکاران محترم شورا و شهرداری خواستار اجرای دقیق و قانونی مصوبات شورا در سال 1394 شد. تعدادی از اعضاء نقطه نظرات و پیشنهاد‌ات خود را در خصوص خط‌مشی و سیاست‌های اجرای سال 1394 شورا و شهرداری مطرح کردند که نمونه های چنین گزارش هایی در سایت شورا بسیار زیاد است.. »
بررسی این نمونه ها، شاهد مثال کلی‌گویی‌ها و عدم ذکر جزئیات موجود در این نهاد مهم است.
حال سوال اینجاست که این نوع ابهام ها و جلوگیری از شفاف شدن اطلاعات به چه دلیلی انجام می شود؟ آیا منتخبان مردم خود را از پاسخگویی به مردم بی نیاز می بینند؟ آیا در پس پرده مسائلی هست که این منتخبان روی شفاف کردن آن را ندارند؟

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.